Spheric melodies
[EN] [ES] [EE] [CZ] [NO] [SÁ] [IT] [RU] [CN] [HU] [FR] [PL] [RO] [EO]

Klar for Kaos

Mandag skal Vajas gi ut sin første CD. Det skal markeres med en minikonsert på Kaos.

Mange har hørt Vajas før. Trioen består av Kristin Mellem (fiolin), Nils Johansen (elektronika) og Ánde Somby (joik) og har blant annet vært en av hovedattraksjoene på Riddu Riddu. Nå kommer den første CD-en fra bandet.
- Du kan trygt si at denne platen ikke er noe fastfoodprodukt. Den er blitt til gjennom lang tid, og jeg putter den i kategorien slowfood, sier Ánde Somby.

Han har laget alle tekstene, og har vært bidragsyter sammen med de andre til musikken. På platecoveret står tekstene både på samisk og på engelsk.
- Mine tekster er oversatt fra sammisk til engelsk. Det går helt utmerket og engelsk er et språk med så mange klangbunner at det går fint med en oversettelse. Det er et såpass fleksibelt språk at det gir mange muligheter sier han.

Søker stillhet
Arbeidet med albumet har tatt tid. Noe av jobben har bestått i å finne en form hvor joiken beholder sin stil og sin magiske kraft. Somby mener de har laget en ny sjanger – joikepop.
- Du skal ikke se bort fra at vi bbreaker en ny sjanger med dette albumet. Det har tatt tid å få alle ting på plass. Joik er en form som vanligvis ikke hører hjemme sammen med trommer. Helt enkelt har det ikke vært for Kristin og Nils - for å få rytmene til å passe til joiken. Men jeg tror resultatet ble ganske bra sier han.

Bandet har vært på spillejobber i USA - blant annet på den velrenommerte "Nordic Roots-festivalen. Trioen fikk stor oppmerksomhet på flere av konsertene i Amerika. Og i New York fikk bandet oppmerksomhet for sin musikk fordi den representerte en motvekt til all støyen i byen.
- Det er ofte sånn at nå;r mennesker vil flykter de til stillheten. New York er en by med mye støy - og særlig ungdom søker stillheten vår musikk gir. Men når mandag er over er det bare minikonserten igjen på programmet. Noen turnevirksomhet blir det ikke, sier Somby

Vajas from the Icy Arctic

Fredag 20. oktober 2006
Yngve Nilssen
Vajas on the mountain

DEBUTERER: Etter å ha levert svært mange konserter med meget gode kritikker er Vajas klar med sitt debutalbum. Fra venstre Nils Johansen, Kristin Mellem og Ánde Somby